Sklepy samoobsługowe a zakaz handlu

Coraz większa automatyzacja w branży handlowej wpływa na rosnącą popularność sklepów samoobsługowych. Zaletą sklepów bez obsługi jest między innymi dostępność 24/7, także w niedziele niehandlowe. Czy sklepy samoobsługowe są sposobem na obejście zakazu handlu w niedzielę?

W Polsce istnieje zakaz handlu w niektóre niedziele i święta, wprowadzony ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele oraz w niektóre święta.

Zakaz ten obejmuje większość sklepów i punktów handlowych, w tym również sklepy samoobsługowe. Zgodnie z przepisami, w niedziele i święta handel jest możliwy tylko w określonych przypadkach, takich jak sprzedaż paliw, artykułów spożywczych, prasy, kwiatów, a także usługi.

Jednakże, sklepy samoobsługowe zwykle nie są objęte tym zakazem, ponieważ klienci korzystają z nich samodzielnie, bez udziału kasjerów i innych pracowników. Sklepy te są zazwyczaj dostępne przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, także w dni, kiedy obowiązuje zakaz handlu w innych sklepach stacjonarnych. Oznacza to, że klienci mają dostęp do towarów, ale bez interakcji z pracownikami sklepu, a transakcje dokonywane są za pomocą urządzeń samoobsługowych.

W związku z tym, sklepy samoobsługowe stały się alternatywnym sposobem na zakupy dla konsumentów w dni, kiedy inne sklepy stacjonarne są zamknięte.

Warto jednak zauważyć, że sklepy samoobsługowe są stosunkowo nowym zjawiskiem w Polsce, a przepisy regulujące ich funkcjonowanie mogą ulec zmianie w przyszłości, w związku z czym warto być na bieżąco z regulacjami prawnymi.

Jesteś zainteresowany ofertą automatów vendingowych?

Skontaktuj się z nami:

Jeśli jesteś zainteresowany, zostaw numer, a skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie
Podaj numer swojego telefonu komórkowego:
+48
-
-
W związku z zainteresowaniem Państwa ofertą, proszę o kontakt telefoniczny.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych ani przekazywany dalej. Jedynie do Ciebie oddzwonimy - informacje o przetwarzaniu danych osobowych.